Washington (TASR) - Americký prezident Barack Obama dnes v reakcii na úmrtie prvého černošského prezidenta Juhoafrickej republiky, niekdajšieho bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandelu zdôraznil, že "dosiahol viac, ako bolo možné očakávať od ktoréhokoľvek človeka". Vzal dejiny do svojich rúk a svojej krajine po sebe zanechal dedičstvo slobody a mieru, uviedol.
Prvý černošský prezident USA krátko po oznámení Mandelovho úmrtia v Johannesburgu vo veku 95 rokov, povedal, že on sám je "jedným z nesčíselných miliónov, ktorí sa inšpirovali životom Nelsona Mandelu."
"A podobne ako mnohí ďalší vo svete si nedokážem plne predstaviť svoj vlastný život bez vzoru, ktorý mi dal Nelson Mandela". Mandela dokázal odpustiť svojim žalárnikom 26 rokov väzenia ..."bol to muž obrovskej morálne odvahy, ktorý zmenil chod dejín vo svojej krajine," pripomenul.
Americký prezident Barack Obama zatelefonoval dnes juhoafrickému prezidentovi Jacobovi Zumovi, aby mu vyjadril sústrasť v súvislosti s úmrtím Nelsona Mandelu. Informoval o tom Biely dom.
"Silné a historické partnerstvo medzi Spojenými štátmi a Juhoafrickou republikou bude pokračovať v čerpaní sily z Mandelovho dedičstva, pracujeme spoločne na presadzovaní rovnosti, zmierenia a ľudskej dôstojnosti, a v budovaní spravodlivejšieho a úspešnejšieho sveta," uvádza sa podľa agentúry DPA vo vyhlásení Obamu.
Mandela zomrel vo štvrtok, po dlhej chorobe, vo svojom domove v kruhu najbližších. V ostatných dvoch rokoch strávil veľa času v nemocnici a jeho zdravotný stav mu tiež zabrániť stretnúť sa s Obamom, keď americký prezident navštívil v lete Juhoafrickú republiku. Obama s manželkou a oboma dcérami sa však súkromne stretli s členmi Mandelovej rodiny, uviedla agentúra Associated Press.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v reakcii na úmrtie uviedol, že Mandelov "nesebecký zápas za ľudskú dôstojnosť, rovnoprávnosť a slobodu" inšpiroval mnohých ľudí po celom svete. "Nik v našom čase neurobil viac pre presadenie hodnôt a ambícií OSN," povedal reportérom.
Bezpečnostná rada OSN prerušila svoje zasadanie venované tribunálom pre bývalú Juhosláviu a Rwandu, aby vzdala minútou ticha poctu zosnulému.
Juhoafrický prezident Jacob Zuma dnes v televíznom prenose oznámil, že "náš ľud stratil otca. Hoci sme vedeli, že tento deň príde, nič nemôže zmierniť náš pocit hlbokej a trvácnej straty. Jeho neúnavný boj za slobodu mu získal úctu sveta. Jeho skromnosť, zanietenie a ľudskosť mu získali ich lásku."
Vládnuca strana v JAR, Africký národný kongres (ANC), vyhlásila, že smrťou vodcu boja proti apartheidu stratili krajina i svet "legendu a živé stelesnenie pokory, rovnoprávnosti, spravodlivosti a mieru". "Jeho život nám dáva odvahu presadzovať rozvoj a pokrok, ktoré budú smerovať k ukončeniu hladu a chudoby," citovala ANC agentúra Reuters.
Britský premiér David Cameron označil Mandelu za "hrdinu nášho času".
Izraelský predseda vlády Benjamin Netanjahu ho nazval "otcom svojho národa, človeka s víziou, bojovníka za slobodu, ktorý odmietal násilie... Usiloval sa spojiť juhoafrickú spoločnosť a svojou osobnosťou sa mu podarilo zabrániť vzplanutiam rasovej nenávisti. Bude spomínaný ako otec novej Juhoafrickej republiky".
Bývalý americký prezident George W. Bush zdôraznil, že Mandela bude svetu chýbať, ale jeho dedičstvo "bude žiť naveky".
Van Rompuy a Barroso ocenili politický a ľudský odkaz Nelsona Mandelu
Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso krátko po oznámení správy o smrti bývalého juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu vydali spoločné stanovisko, v ktorom ocenili odkaz jednej z najväčších politických osobností našej doby.
"Je to veľmi smutný deň nielen pre Južnú Afriku, ale aj pre celé medzinárodné spoločenstvo. Smútime nad smrťou jednej z najväčších politických osobností našej doby. Nelson Mandela bol nielen kľúčom k transformácii Juhoafrickej republiky na demokratickú krajinu. Predstavuje boj proti rasizmu, politickému násiliu a neznášanlivosti," uviedli obaja lídri EÚ v spoločnom stanovisku.
V mene Európskej únie vyjadrili úprimnú sústrasť Mandelovej rodine ako aj vláde a ľudu Juhoafrickej republiky.
Podľa Barrosa a Van Rompuya je Mandela symbolom boja za spravodlivosť, slobodu a dodržiavanie ľudských práv.
"Všetkých nás naučil veľkú lekciu zmierenia, politického prechodu a sociálnej transformácie. Iba osoba s hlbokým zmyslom pre ľudskosť, mravnú integritu a autoritu, s jasnou víziou pre budúcnosť svojej krajiny, mohla dosiahnuť to, čo sa jemu podarilo," skonštatovali lídri EÚ.
Barroso a Van Rompuy dodali, že neexistuje lepší spôsob ako si uctiť pamiatku Nelsona Mandelu než ako si znovu potvrdzovať spoločný záväzok presadzovať hodnoty skutočnej a hlbokej demokracie, za ktoré Mandela neúnavne bojoval.
De Klerk: Najväčším úspechom Mandelu bolo zjednotenie Juhoafrickej republiky
Najväčším úspechom Nelsona Mandelu bolo zjednotenie Južnej Afriky a jeho snahy o zmierenie medzi čiernym a bielym obyvateľstvom v období po zrušení apartheidu. Povedal to vo štvrtok posledný biely prezident Juhoafrickej republiky (JAR) Frederik Willem de Klerk, ktorý v roku 1993 dostal spolu s Mandelom Nobelovu cenu za mier za ukončenie vlády bielej menšiny a položenie základov demokracie v Južnej Afrike.
Mandelov predchodca vo funkcii prezidenta JAR v rozhovore pre CNN uviedol, že dôraz na zmierenie je najväčším odkazom zosnulého.
Biely Afrikánec de Klerk, ktorý v roku 1990 pustil Mandelu z väzenia a potom dojednal zrušenie apartheidu, povedal, že Mandela dokázal pochopiť a utíšiť obavy bielej menšiny Juhoafričanov počas prechodu k demokracii.
"Bola pre mňa česť s ním spolupracovať počas procesu, ktorý viedol k schváleniu dočasnej ústavy a našim prvým demokratickým voľbám v apríli 1994," uviedol 77-ročný bývalý politik. "Aj keď sme boli politickými oponentmi a aj keď bol náš vzťah často búrlivý, vždy sme sa dokázali v kritických okamihoch zísť a vyriešiť mnohé krízy, ktoré vznikali počas procesu vyjednávania," citovala ho agentúra DPA.
0